نخستین کنگره جامع بین المللی ژنتیک ایران
تماس با ما

02133699094

02136621318

02136621319

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

جمع آوری 90 درصد اطلاعات ژنتیکی ایرانیان

24 دی 1396

تهران-ایرنا-رئیس پژوهشکده غدد درون ریز ومتابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت:بیش از 90 درصد اطلاعات ژنتیکی ایرانیان طی 20 سال گذشته جمع آوری شده است.

دکتر فریدون عزیزی روز شنبه در حاشیه مراسم رونمایی از ژنوم مرجع ایرانیان (ژمیران) در پژوهشگاه علوم و غدد درون ریز متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در جمع خبرنگاران اظهار امیدواری کرد که با تامین اعتبارات لازم و تجهیزات مدرن مورد نیاز در 2 تا 3 سال آینده این اطلاعات در حوزه بالینی هم بکار گرفته شود.
وی با طرح این سوال که چرا ژنوم مرجع ایرانی شناسایی شده است، گفت: حدود 16 تا 20 درصد اطلاعات ژنتیکی در جوامع مختلف یکسان است و بیش از 80 درصد اطلاعات ژنتیکی متفاوت است که به همین دلیل ما باید ژنوم ایرانی را شناسایی کنیم.
عزیزی ادامه داد که اطلاعات 15 هزار نفر از افراد 3 تا 80 ساله که در مطالعه قند و لیپید تهران حضور داشتند جمع آوری شده تا بتوانیم نقشه ژنوم مرجع ایرانیان را به دست آوریم.
وی به توانمندی تجزیه و تحلیل اطلاعات داده های عظیم در این حوزه اشاره اشاره کرد و گفت: توانمندی آنالیز این موضوع را در ایران نداشتیم که دانشمندان و محققان ما بتدریج در این زمینه به پیشرفت های خوبی دست یافته اند و می توانند میلیون ها اطلاعات ژنتیکی هر فرد را تجزینه و تحلیل کنند.
عزیزی به انجام مطالعه قند و لپید تهران اشاره کرد و گفت: اطلاعات 15 هزار نفر در موضوعات مختلف از جمله تغذیه، فشارخون، دیابت، بیماری های قلبی و عروقی و فعالیت های بدنی در قالب این طرح در حدود 20 سال در حال انجام است.
رئیس پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: علاوه بر گزارش بیماری های مبتلا در ایران افراد، پیامدهای آن نیز مورد بررسی قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه اعتبارات کافی در اختیار مراکز پژوهشی قرار نمی گیرد، گفت: حدود نیم درصد درآمد ناخالص ملی در اختیار مراکز تحقیقاتی قرار می گیرد که این میزان باید افزایش یابد.
اولین نسخه ژنوم مرجع ایرانیان (ژمیران) امروز شنبه با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و جمعی از مسئولان و محققان در پژوهشکده علوم غدد درون ریز متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی رونمایی شد.

منبع : ایرنا


592
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
سامانه مدیریت همایش ها